1Bulut tabanlı ERP sisteminden ihtiyacınız olan raporları almak mümkün olacak mı?
Esnek raporlama sizin için önemli ise, öncelikle seçtiğiniz ERP sisteminin bunu sağlayıp sağlamadığını inceleyin. Bazı ERP bulut sağlayıcıları erişebileceğiniz raporların sayısını sınırlarlar. Bu sebeple seçtiğiniz ERP sisteminin bulut versiyonundaki seçenekleri satıcınıza sorun ve hizmetin kapsamını netleştirin
2Bulut Bilişim nedir?
Temel düzeyde, "bulut bilişim" veya "cloud computing" Internet üzerinden kullanıcılara, CRM, ERP, muhasebe yazılımları, e-posta gibi yazılım hizmetlerini sunma yöntemini ifade eder.
3ERP'yi buluta taşımanın maliyet tasarrufu nedir?
Öncelikle sermaye maliyeti azalacaktır; çünkü ERP için sunucu donanımı satın almazsınız. Operasyonel maliyetleriniz düşecektir; IT desteği, sunucu ve sistem odası için harcanan enerji ve soğutma giderleri azalır veya tamamen elimine edilir. Ayrıca, CFO'lar kiralama giderleri gibi "daha öngörülebilir" aylık IT maliyetleri ile tasarruflu modellerini geliştirmekte ustadırlar.
4Bulut ERP çözümü ölçeklendirme yeteneğinizi nasıl geliştirir?
Bulut bilişim ile, değişen iş koşullarına göre kullanıcılarınızı ve uygulamaları artırıp azaltabilirsiniz. Büyük sermaye yatırımı yapmadan yeni uygulamaların deneme sürümlerini kurabilir, belli süre ücretsiz kullanabilir, kullanıcılarınızın adaptasyonunu minimum maliyet ile test edebilirsiniz.
5Verilerim bulutta daha güvende olacak mı?
Bir çok CEO verilerin kurum içinde daha güvende ve kendi kontrollerinde olduğunu düşünür. Oysa ki bulut servis sağlayıcıları, veri güvenliği ve yönetimi konularında tipik dahili IT departmanlarından daha fazla uzmanlığa ve güvenlik katmanına sahiplerdir. Şunu da kabul edelim ki, bir çok şirket sunucu odası küçük kilitli dolaba daha fazla değildir ve felaket senaryolarında yetersiz kalacaktır.
6Bulut ERP etkili bir iş sürekliliği stratejisi mi?
Deprem, fırtına, sel gibi doğal afetler binlerce şirketin iş sürekliliği planlarını gözden geçirmelerini ve bulut servislerine yakınlaşmalarını sağlamıştır. Zira bulut satıcılarının çekirdek fonksiyonu altyapı iş sürekliliğini sağlamalarıdır.
7Bulut ERP Office ve Outlook ile ortak çalışır mı?
Bazı ERP sistemlerinin ofis yazılımları ile sıkı entegrasyonu vardır. Microsoft'un Dynamics ERP'leri (NAV, AX, GP gibi) Ofis365 bulut versiyonu ile entegredir.
8eni kurulan bir şirket için bulut ERP sistemi gerekli mi yoksa ihtiyaç fazlası mı?
Bulut ERP yeni kurulan şirketler için mükemmel bir seçimdir. Sermaye yatırımı ve IT ekibi gerektirmeden hemen kullanmaya başlar ve ileride ihtiyaçlarınızla uyumlu kullanıcı/modül/depolama alanı ekleyerek büyütebilirsiniz.
9Kuruluşunuzun diğer ülkelerdeki şirket veya ofisleri aynı ERP sistemini kullanabilir mı?
Küresel genişleme desteği bulut bilişimin temel itici gücüdür. Bulut ERP sistemleri dünya çapında operasyonlara destek vermek üzere tasarlanmıştır. Kullanıcılar dünyanın neresinde olursa olsun uygulama ve verilerine herhangi bir PC veya mobil cihaz kullanarak internet üzerinden erişebilirler.
10Evden çalışanların sisteme erişimi mümkün olacak mı?
Internet üzerinden nerede olursanız olun sisteme erişmeniz ERP bulut sistemlerinin olmazsa olmazıdır.
11ERP versiyon yükselmelerinden (upgrade) gene IT ekibim mi sorumlu olacak?
İşte size en iyi haber! Bulut tabanlı ERP yükseltmeleri sessiz sedasız, sizin haberiniz bile olmadan arka planda olur. Gene de versiyon yeniliklerine önceden hazırlanmak ve olası eğitim gereksinimleri için satıcınız ile koordinasyon içinde olmanızı tavsiye ederiz.